Proszę o przesyłanie aktualności na adres: gimgasocin1@wp.pl

Gimnazjaliści wspominają wyjazd do Włoch

                           Gimnazjaliści wspominają wyjazd do Włoch

Wreszcie nadszedł dzień, jeden z najważniejszych dla nas w programie Comenius, czyli dzień wylotu do Rzymu.

 

06.05.2014r (wtorek) 1 dzień

Spotkaliśmy się pod szkołą z bagażami, ogromną niepewnością i ciekawością kolejnych dni. Po pożegnaniu z rodzicami wyjechaliśmy busem na lotnisko w Modlinie. Po odprawie i przekazaniu bagaży udaliśmy się do hali wylotów. Następnie zajęliśmy miejsca w samolocie linii Rayner. Lot minął dość sprawnie i o godzinie 15.00 wylądowaliśmy w Rzymie. Przywitała nas piękna słoneczna pogoda i bajeczne krajobrazy. Gdy wszyscy odebraliśmy bagaże zajęliśmy miejsca w busie, który zawiózł nas do Massa Martana- miejscowości w której  mieliśmy zamieszkać u przydzielonych nam rodzin. O godzinie 18.00 odbyło się spotkanie podczas którego poznaliśmy włoskich uczestników programu Comenius w towarzystwie których mieliśmy spędzić najbliższe kilkanaście dni. Było bardzo miło choć niepewnie i troszkę wstydliwie. Następnie rozjechaliśmy się do domów włoskich rodzin, gdzie spędziliśmy pierwszą noc. Z emocji ciężko było zasnąć.

 

07.05.2014r (środa) 2 dzień

Rano o godzinie 7.00 wstajemy, aby przygotować się do szkoły. Pierwsze zderzenie z włoskim menu – ciastka i mleko – całkiem nieźle. O godzinie 8.00 w szkole witają nas uczniowie, programem artystycznym i serdecznymi słowami. Potem mamy zajęcia do godziny 13.00. Po nich włoska grupa Comenius pokazuje nam swoje miasteczko, które jest bardzo ładne i klimatyczne. Po obiedzie, wszyscy wybieramy się na przedstawienie teatralne. Aktorzy-mimowie to włoscy uczestnicy programu. Przedstawienie odbywa się na placu przed kościołem- co robi bardzo fajne wrażenie. Późnym wieczorem wracamy do włoskich domów.

 

 

08.05.2014r (czwartek) 3 dzień

O godzinie 8.00 wszyscy uczestnicy projektu spotykają się w szkole. Razem wybieramy się na wycieczkę autokarową do Asyżu. Spędzamy tam czas od godziny 8.30 do 17.30. W tym czasie zwiedzamy wiele kościołów i świątyń, między innymi Kościół Świętego Franciszka i Kościół Świętej Klary. Mamy okazję oglądać paradę przebranych w średniowieczne stroje uczestników, grających na bębnach, którzy w zestawieniu z architekturą kościołów , tworzą bardzo ciekawy klimat. Przed godziną 18.00 wracamy do Massa Martana, gdzie w towarzystwie naszych włoskich rodzin jemy kolację.

 

09.05.2014r (piątek) 4 dzień

Ponownie dzień zaczyna się od spotkania w szkole, i jak poprzedniego dnia zaraz wyruszamy na wycieczkę tym razem do Collevalenzy. Tam zwiedzamy Sanktuarium Miłosiernej Miłości i poznajemy historię błogosławionej siostry Faustyny. O godzinie 12.00 wracamy do szkoły a po przerwie obiadowej kontynuujemy lekcje w godzinach 14.00 – 16.00 .Po kolacji spotykamy się w gronie znajomych z projektu, oraz ich kolegów  ze szkoły. Kontakty poza szkołą są luźne i swobodne. Sprawdzamy swoje umiejętności językowe.

 

10.05.2014r (sobota) 5 dzień

Dzień zaczyna się od zajęć w szkole , które trwają od 8.00 do 13.00. Początkowo mamy w planach zwiedzanie lokalnych katakumb i mostu Fonnaia, ale ze względu na awarię autobusu, spacerujemy zwiedzając Massa Martanę. Wieczorem ponownie spotykamy się w parku, gramy w piłkę, jeździmy na deskach i dużo rozmawiamy.

 

11.05.2014r. (niedziela) 6 dzień

Jest to dzień, który spędzamy z rodzinami włoskimi. Większość z nich w tym dniu świętuje pierwszą komunię młodszych dzieci. Podobnie jak u nas to duża uroczystość. Msza święta jest pełna śpiewów, kwiatów i życzeń, wygląda trochę inaczej niż w Polsce .Podobnie jak u nas dzieci dostają prezenty, a po mszy jest uroczyste przyjęcie, w którym braliśmy udział. Wszystko wyglądało bardzo elegancko i był to naprawdę wyjątkowy dzień.

 

12.05.2014r (poniedziałek) 7 dzień

Tego dnia już od 7.30 wyjeżdżamy do Rzymu i jesteśmy tam do 19.30 wieczorem. Zwiedzamy między innymi Bazylikę i Plac Świętego Piotra. Największa Świątynia Chrześcijaństwa robi ogromne wrażenie, również plac Świętego Piotra w kształcie elipsy –otoczony kolumnadą tworzą przepiękną całość. Głównym punktem wyprawy było odwiedzenie grobu św. Jana Pawła II, gdzie przez chwilę można było oddać się modlitwie i zadumie. Po obejrzeniu tych wszystkich wspaniałych miejsc mieliśmy trochę czasu wolnego, na zakupy i oglądanie Koloseum, które właściwie było w remoncie i w połowie przykryte rusztowaniami więc mogliśmy oglądać tylko część tego obiektu. Wracaliśmy zmęczeni, pogoda nam dopisała i wszyscy wiedzieliśmy, że to jeden z najciekawszych dni w naszym projekcie.

 

13.05.2014r (wtorek) 8 dzień

W tym dniu większość czasu spędziliśmy na zajęciach w szkole (800 -1600) poznajemy odrębne zwyczaje i organizację zajęć. Obserwujemy rówieśników, zawieramy nowe ciekawe znajomości. Wieczorem znów poza szkołą spotykamy się aby się świetnie bawić w naszym polska-włoskim towarzystwie.

 

14.05.2014r (środa) 9 dzień

Rano o godzinie 8.00 wyjeżdżamy do Orvieto. Przepięknego miasta położonego na wzniesieniu ze skał pochodzenia wulkanicznego, gdzie zbocza pokryte są winogronami. Na placu Piazza del Duomo zwiedzamy XIV wieczną katedrę, która kryje cenne relikwie. Na placu podziwiamy również średniowieczną wieżę i odwiedzamy sklepiki z pamiątkami. O godzinie 17.00 wracamy do Massa Martany i po kolacji również spotykamy się w dużym gronie znajomych.

 

15.05.2014r (czwartek) 10 dzień

Rano 800- 900mamy pierwszą lekcję i wyjeżdżamy całą grupą do Todi - jednego z najwspanialszych miast włoskiego regionu Umbria. Zwiedzamy tu Szkołę Rolniczą i podziwiamy niepowtarzany urok miasteczka. Wąskie uliczki, schody, tajemnicze przejścia, ceglano-kamienne domy o pięknym kolorze i szerokie place. Staramy się kupić pamiątki i drobne upominki dla najbliższych, ponieważ nieuchronnie zbliża się koniec naszego pobytu.

 

16.05.2014r (piątek) 11 dzień

Znów dzień zaczynamy od zajęć szkolnych które trwają do godziny 16.00. Kończymy ostatnim spotkaniem wszystkich uczestników projektu, pożegnaniem i podziękowaniem. Są łzy, uściski, obietnice kontaktów, ciepłe słowa. Sympatia jaką się obdarzyliśmy sprawiła, że trudno było się rozstać. Trochę smutno i trochę żal. Na pewno chcemy ich jeszcze zobaczyć.

 

17.05.2014r (sobota) 12 dzień

Bardzo, bardzo rano o godzinie 5.00 wyjeżdżamy na lotnisko w Rzymie.               O godzinie 10.15mamy wylot z lotniska Ciampino do Modlina. Dalej łzy i pożegnania. Trochę cieplej na myśl o domu. W Modlinie lądujemy o 13.30, a już po 14.00 ściskamy się z rodzicami.

     Przeżycia i emocje bezcenne – ogromna radość i ciekawość tego co można jeszcze zobaczyć. Tęsknota za fajnymi ludźmi, na których warto czekać nawet rok.

Włochy 1