Włosi na Pustelni

Trzeciego dnia pobytu naszych przyjaciół z Włoch 06.05.2015r, postanowiliśmy pokazać im osobliwe miejsce jakim jest oddalona od Gąsocina o ok. 2 km tzw. Pustelnia. Po krótce, historia tego miejsca jest niezwykła, bo związana z objawieniami Maryjnymi, a od kilku lat w miesiącu maju organizowane są tam przy kapliczce i pomniku św. Jana Pawła II Koncerty Pieśni Maryjnych. W rozmowach z opiekunkami grupy włoskiej dowiedzieliśmy się, że również i oni mają takie przeurocze miejsca, a Maryja jest otaczana szczególnym kultem wśród Włochów.

Dzień, w którym zaplanowaliśmy wyprawę nie zapowiadał dobrej pogody. Od rana padało, niebo było zachmurzone i ogólnie zimno.  Początkowo postanowiliśmy iść na pieszo, ale okazało się, że otrzymaliśmy nieoczekiwane wsparcie ze strony Pana Krzysztofa Kołakowskiego, który postanowił nas zawieźć na Pustelnię konno. I tak o godz. 14.30 wyruszyliśmy z Gimnazjum w Gąsocinie w trzy wozy zaprzężone po dwa konie. Pogoda zaczęła się stabilizować, co wprawiło wszystkich w dobry nastrój. Na wozach dał się słyszeć radosny śmiech oraz głośny śpiew piosenek polsko – włoskich. Po przybyciu na Pustelnię, zapoznaliśmy naszych przyjaciół z Włoch z  historią tego miejsca oraz wspólnie pomodliliśmy się, każdy w swoim języku. Następnie Pan Krzysztof postanowił pokazać nam również dalszą okolicę i tak wyruszyliśmy okrężną drogą do szkoły. Po drodze widzieliśmy farmę danieli, piękne polskie lasy, była okazja do nawiązania rozmowy. Około 16.45 pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Z obserwacji, rozmów z uczestnikami tej wyprawy, wycieczka uczniom z Włoch bardzo się podobała. Kolejny raz młodzież miała okazję poznać się bliżej, przełamując barierę kulturowo-językową.

Włosi na Pustelni