Polsko - włoska wycieczka do Muzeum Pozytywizmu i ZSCKR w Gołotczyźnie

W ramach programu Comenius uczniowie Gimnazjum z Gąsocina wraz ze swoimi kolegami ze szkoły z Massa Martana, pod opieka zarówno włoskich, jak i polskich nauczycieli udali się 08.05.2015r.  na wycieczkę po najbliższej okolicy. Już o godzinie 820 zebraliśmy sie przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do miejsc pamięci związanych z życiem i działalnością głównych założycieli szkoły w Gołotczyźnie Aleksandra Świętochowskiego i Aleksandry Bąkowskiej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w ZSCKR w Gołotczyźnie, gdzie zostaliśmy  uroczyście powitani przez panią dyrektor Wiesławę Gąsiorowską. Pani dyrektor zaprosiła nas do obejrzenia prezentacji o szkole i zachęciła do udziału w przygotowanych na tą okazję atrakcjach. Mieliśmy możliwość obejrzenia ze szczegółami :nowocześnie wyposażonych  i urządzonych pracowni specjalistycznych, sali komputerowej, dobrze wyposażonej biblioteki, wielu obiektów sportowych: kortu do tenisa ziemnego, boiska, strzelnicy, a także zwiedzenia  i obejrzenia maszyn i sprzętu rolniczego. Dużą atrakcją dla zwiedzających była  przejażdżka  ciągnikiem, jak również spacer po szkolnym arboretum. Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyplatania „papierowej wikliny”. Jednak najwięcej emocji zostawiliśmy na strzelnicy sportowej. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt z tym sportem. Aby oddać strzał, trzeba było skoncentrować się, uważnie słuchać i bezbłędnie wykonać wskazówki instruktora, naładować broń, dokładnie wycelować i …trafić w 10. Jako pamiątkę dostaliśmy tarczę, ze  swoimi wynikami.

Na zakończenie wizyty w ZSCKR czekał  nas słodki poczęstunek, kolorowe kanapki przygotowane własnoręcznie przez uczniów oraz napoje, dla chętnych serwowano także kawę z expresu.

Podczas tej wizyty mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć szkołę od „wewnątrz", jak również poznać bogatą historię dzieła A. Świętochowskiego i A. z Sędzimirów Bąkowskiej. Na upamiętnienie pobytu w tym niezwykłym miejscu  wykonaliśmy wiele pamiątkowych zdjęć, w tym również z naszymi absolwentkami, o których usłyszeliśmy pozytywne opinie od pani dyrektor.

Następnie pieszo udaliśmy się do parku, gdzie znajduje się Muzeum Pozytywizmu. Podziwialiśmy dworek z  wspartym na czterech kolumnach gankiem i maleńką willę "Krzewnia" -dom Świętochowskiego, o tej porze roku ozdobiony soczystą  zieleniom. Dowiedzieliśmy się o pamiątkach zgromadzonych  po pisarzu i właścicielce majątku, Aleksandrze Bąkowskiej oraz ich arystokratycznych przodkach. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku Aleksandra Świętochowskiego i  Aleksandry Bąkowskiej oraz usłyszeliśmy ciekawe fakty z ich życia m.in. o urodzie Sędzimirówny i związku łączącym ją z Posłem Prawdy. Potem powędrowaliśmy zadbanymi alejami, wśród starych drzew do  budynków  inwentarskich obejrzeć   maszyny, pojazdy i narzędzia rolnicze z początku XX w. W trakcie wędrówki zauważyliśmy  wiele urokliwych miejsc: wtopione w spokojny krajobraz ławeczki, ciekawie zachowaną studnie z przełomu XIX i XX wieku, stare, zgarbione pod ,,ciężarem historii” drzewa. Mieliśmy okazję, w przeciągu kilku godzin  zobaczyć na własne oczy dwa światy współczesny –dobrze nam znany, oraz niezwykle fascynujący z końca XIX w.

Wycieczka do Gołotczyzny to niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów pobytu grupy włoskiej w naszym kraju. Dzięki niej  uczniowie szczegółowo poznali walory turystyczno-krajobrazowe naszej ,,małej ojczyzny”pogłębili wiedzę o zabytkach tego regionu, jak również zobaczyli wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest zgodnie z intencją głównych założycieli A. Bąkowskiej i A. Świętochowskiego  rozbudzanie ciekawości, rozwijanie oświaty rolniczej, kultywowanie polskiej tradycji i kultury, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się.

Pełni wrażeń i przeżyć z interesującej i niewatpliwie ciekawej wycieczki powróciliśmy do Gimnazjum w Gąsocinie około godziny 1300.

Wycieczka do Gołotczyzny