Polsko- włoski konkurs kulinarny pod hasłem "Zdrowo i wesoło żyć"

„Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie

jako smakujesz, aż się zepsujesz.”

Jan  Kochanowski

Polsko- włoski konkurs kulinarny pod hasłem Zdrowo i wesoło żyć.

Koło Promocji Zdrowia Gimnazjum w Gąsocinie we współpracy z  rodzicami  i kucharkami przygotowało 06.05.2015r. dla społeczności szkolnej  i uczestników Programu Comenius polsko - włoski konkurs kulinarny Zdrowo i wesoło żyć. Celem konkursu, było:

v  przekazanie polskich  tradycji kulinarnych uczniom z Massa Martana ,

v    propagowanie wiedzy o różnych sposobach dekorowania stołu m.in. za pomocą ciekawych technik składania serwetek,

v   pokaz dekoracyjnego wykrawania warzyw i owoców,

v   popularyzacja tradycyjnych potraw,

v  integracja uczniów oraz zharmonizowanie działań między szkołami.

Na tę okoliczność sala gimnastyczna zamieniła się w eleganckie i nastrojowe miejsce. Na plan pierwszy rzucały się obficie zastawione stoły, nakryte satynowymi, białymi obrusami Trafnym dopełnieniem  dekoracji  były wiosenne bukiety w malutkich wazonach oraz rozmieszczone w różnych miejscach , jak na zielonej łące, różnokolorowe bratki. Doskonale z takim wystrojem komponowały przygotowane przez nasze absolwentki warzywa i owoce wykonane metodą carvingu i umieszczone w wielu miejscach sali. Po przeciwnej stronie znajdowała się wystawa fantazyjnie złożonych serwetek . Oryginalność i  pomysłowość tego stanowiska, a przede wszystkim różnorodność wzorów budziła ogromne zainteresowanie publiczności, podobnie jak stanowisko związane z dekoracyjnym wykrawaniem warzyw i owoców. Zainteresowanych  do próbowania swoich sił zarówno w nauce carvingu , jak  i technik składania serwetek nie brakowało. Nietypowy wystrój sali zachęcał również do rywalizacji na polu szeroko rozumianego  zdrowego stylu życia.

Impreza była prowadzona w języku polskim i włoskim  przez uczennice z klasy IIIb. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia i entuzjastycznego powitania przybyłych gości z Włoch, uczennic z ZSCKR w Gołotczyźnie ( naszych absolwentek z 2013r.), a także wszystkich uczestników spotkania.

Do konkursu przystąpiły 4 siedmio osobowe  drużyny, dwie włoskie i dwie polskie, które wybrały dla siebie wdzięczne nazwy: jabłka, gruszki, pomidory i dynie. Zarówno widzowie, jak i zawodnicy z niecierpliwością oczekiwali na pierwszą konkurencję i żywo dopingowali swoich faworytów. Podczas konkursu drużyny  rywalizowały w następujących kategoriach:

1. Składanie serwetek. Konkurencja zapierała dech w piersiach, asortyment przygotowanych wzorów zachwycił, zarówno uczniów, jak i opiekunów z Włoch.

,, Polskie instruktorki” z klas I z wprawą i dużą praktyką umożliwiły wszystkim uczestników zaliczenie tego zadania.

1. Wiem, co jem? – czyli rozpoznawanie produktów żywnościowych po smaku. Chętnych do tego zadania nie trzeba było zachęcać, każdy czuł się na siłach, aby zidentyfikować zakodowany cyfrą sok owocowy. Prawie wszystkim udało się wykonać to zadanie bezbłędnie.
  2. Pouczające puzzle- to była rozrywka dla 4 drużyn, przy energetyzującej muzyce w błyskawicznym tempie powstały cztery kolorowe obrazki nawiązujące do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.
  3. W czwartej konkurencji- zapamiętanie polskiego i włoskiego przysłowia uczniowie z drużyn włoskich i polskich ,,łamali sobie język” próbując bezbłędnie powtórzyć  przysłowie w obcym języku. W tej części konkursu najlepiej bawiła się sala, próbując dopingować i pomagać wyartykułować poszczególne wyrazy.  Jury w tym momencie miało ogromne trudności z oceną tej konkurencji.  Druga część zadania wylosowanie oraz wykonanie  ćwiczeń fizycznych pokazała zwinność i gibkość wszystkich zawodników.
  4. Ostatnia konkurencja ,,Polskie smaki” polegająca na przyporządkowaniu przepisu w języku angielskim do potrawy polskiej za pomocą  walorów wizualnych, zapachowych i smakowych. To zadanie wbrew pozorom było bardzo trudne. W tej kategorii najlepsze okazały się dwie drużyny, które ex aequo, bezbłędnie połączyły  potrawę i przepis.

W trakcie konkursu odbyły się  inspirujące pokazy dla młodzieży   i nauczycieli:

v  uczniowie klas I prezentowali różne sposoby składania serwetek .

v  uczniowie z ZSCKR w Gołotczyźnie, a zarazem nasi absolwenci,  uczyli młodzież różnych technik carvingu (dekoracyjnego  wykrawania warzyw i owoców) .

Po krótkiej przerwie wypełnionej   młodzieżową  muzyką, która osłodziła oczekiwanie na werdykt komisji konkursowej usłyszeliśmy:

Decyzją jury zwycięzcom konkursu kulinarnego ,,Zdrowo i wesoło żyć”. została grupa uczniów z Włoch biorąca udział w projekcie Comenius. Informacja ta wywołała ogromne wzruszenie, emocje i zadowolenie na twarzach niewątpliwych zwycięzców.

Nagrodą główną była opracowana, w czterech językach: angielskim,  polskim. rosyjskim i włoskim, przez uczniów Gimnazjum w Gąsocinie niezwykła publikacja ,,książka kucharska” pod tytułemWędrujące przepisy z Polski do Włoch. Publikacja ta promowała  zarówno ,,polskie jadło”, jak również dzięki nietypowej okładce z fotografiami przedstawiającymi znane, okoliczne pomniki kultury  naszą ,,małą ojczyznę”. Upominek ten jako laur zwycięstwa w konkursie Zdrowo i wesoło żyć  otrzymali  uczniowie wraz z opiekunami z Włoch.

Na zakończenie uroczystości, podczas degustacji przygotowanych potraw, uczniowie mogli spotkać się z organizatorami konkursu i porozmawiać na interesujące ich tematy związane ze zdrową kuchnią polską.

Uroczystość zakończył taniec w wykonaniu uczniów z Polski i Włoch  prezentujący  niezwykły układ taneczny.

Po czym nastąpiła, niekończąca się ze wszech stron burza oklasków,  która była wyrazem zadowolenia z przebiegu imprezy.