Moja miejscowość w obiektywie – historia i współczesność

PROJEKT EDUKACYJNY

Moja miejscowość w obiektywie – historia i współczesność.

Klasa IIc

Gimnazjum w Gąsocinie

rok szk. 2010/2011

opracowała:  B. Gutowska

budynek_stacji.jpg [448x294]

WPROWADZENIE

Każdy z nas zajmuje określone miejsce na Ziemi:(miasto, wieś, osada). Byliście przedszkolakami, uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum. Będziecie kontynuować naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, czyli byliście i będziecie mieszkańcami Gąsocina i okolicy. Wielu z Was pozostanie w tej miejscowości.

Jak zmieniał się Gąsocin, jak żyli ludzie kilkanaście i kilkadziesiąt lat wcześniej, jak zmieniało się życie mieszkańców?

Spróbujcie przyjrzeć się historii swojej „Małej Ojczyzny”.

ZADANIA

1.     Wybierzcie najważniejsze (według Was) miejsca i obiekty, z których historią chcielibyście się zapoznać.

2.     Sfotografujcie je oraz poszukajcie zdjęć sprzed lat.

3.     Zapoznajcie się z historią tych miejsc.

4.     Umieśćcie zebrane materiały w programie Power Point w taki sposób by można je było wykorzystać w postaci prezentacji multimedialnej, albumie lub w kalendarzu.

PROCES

1.     Klasa zostanie podzielona na cztery grupy.

2.     Każda z grup wylosuje obiekty i miejsca wcześniej wybrane przez klasę.

3.     Grupy otrzymają zadania do wykonania.

4.     Każda grupa wybierze lidera.

5.     Grupy przystąpią do poszukiwania informacji, starych fotografii, oraz wykonywania zdjęć.

6.     Pracę rozpoczniecie w styczniu 2011 r.

7.     Do końca maja 2011 r. każda grupa zbiera informacje, zebrane materiały umieszcza w programie Power Point.

8.     Zakończenie projektu przewidziane jest do końca września 2011 r.

9.     Prezentacja projektu nastąpi na zebraniu z rodzicami (połowa I semestru).

10. Raz w miesiącu liderzy grup zdają sprawozdanie wychowawcy z postępów pracy grupy.

EWALUACJA

Za wykonane zadania projektu otrzymacie maksymalnie 20 punktów.

Punktacja

Poziom merytoryczny opracowania

Zebrane informacje mają niewiele wspólnego z tematem.

Temat zrealizowany pobieżnie lub posiada błędy merytoryczne.

Temat zrealizowany w pełni, bez błędów merytorycznych.

Zebrane informacje wykraczają poza założone cele.

Jakość przygotowanej prezentacji.

Wykonanie prezentacji jest mało staranne i niekompletne.

Prezentacja zawiera błędy stylistyczne, jest niesformatowana.

Prezentacja jest ciekawa graficznie, posiada właściwy dobór kolorów, bez błędów.

Wszystkie ilustracje, teksty są ciekawie, starannie poukładane, przyczyniają się do zrozumienia tematu.

Współpraca w grupie.

Całkowity brak współpracy w grupie, pracuje tyko lider.

Większość grupy pracuje indywidualnie.

Dobra organizacja pracy w grupie, występuje współdziałanie.

Doskonała współpraca całej grupy.

Konkluzja.

Zebrane informacje przybliżą Wam historię miejscowości Gąsocin i okolic w których mieszkacie.

Zdobędziecie umiejętność fotografowania różnych miejsc i obiektów, porównując je ze zdjęciami sprzed lat, zorientujecie się, jakie zmiany zaszły w naszym otoczeniu.

Doskonalicie umiejętność wykonywania prezentacji w Power Point.

Uwagi.

Praca powinna zawierać źródła informacji, z jakich grupy korzystały.

Pracując nad projektem możecie się zwracać o pomoc do wychowawcy, nauczyciela języka polskiego oraz informatyki.

Źródła i zasoby.

1. Stefan Rydzewski  „Sońsk, moja wieś, moja gmina dawniej i dziś, prawda i legenda”

2. Stanisław Pazura  „Dzieje Ciechanowa i Ziemi Ciechanowskiej”

3. Wywiady z mieszkańcami Gąsocina i okolicy.

4. Internet.

Efekt naszej pracy Kalendarz 2012 można obejrzeć w galerii