14 listopada 2017 22:18 | Aktualności

„…Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio”. – Jan Paweł II

Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klasy IIIb wraz z wychowawcą. Oprawę muzyczną przygotował chór szkolny z opiekunem. Uroczystość była okazją do refleksji nad przeszłością oraz teraźniejszością - jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my młodzi Polacy.

Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy, obrazowy i wzniosły sposób uczniowie wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze, odgrywali scenki, a śpiewane przez chór szkolny pieśni patriotyczne pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczeń klasy IIIb Konrad Tetwejer podczas prezentacji multimedialnej w bardzo interesujący sposób przybliżył zgromadzonym sylwetkę polskiego działacza społecznego i niepodległościowego, żołnierza, polityka i męża stanu Józefa Piłsudskiego.

Uwagę przyciągała dekoracja przygotowana przez uczniów klasy IIIb, a widniejące na niej słowa Adama Mickiewicza „ I rzekła na koniec Polska: ktokolwiek przyjdzie do mnie będzie wolny i równy, gdyż ja jestem Wolność” oraz trzy sępy trzymające w swoich szponach flagę Polski zmuszały zgromadzonych do głębokiej refleksji.

Występ uświetniony został przez uczennicę klasy IIIb Magdalenę Krupińską, która odegrała na saksofonie Szarą piechotę, oraz wzniosłym wykonaniem utworu Jacka Kaczmarskiego „Mury” przez uczennicę klasy VII Anitę Elak.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i skupieniem obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.